Strikk selv : Toby jakke og genser

TOBY GENSER OG JAKKE

Garderobens sjarmerende og nesten livreddende plagg! Det du selv bruker tid på, verdsetter du høyt. Passer den i tillegg godt til hva du har fra før, så blir det bortimot umulig å ikke bruke den. 


I en "kommersiell" kolleksjon, som også kan være et bilde på din garderobe, er det håndlagde innslaget ofte det mest sjarmerende og det som samler helheten. Fargene jeg har valgt er knyttet til sesongens vårkolleksjon. Det er veldig moro å plukke ut garn som kan passe sammen med de øvrige plaggene. Det er nesten likt, men har sin helt egen karakter allikevel.


Tobyene er laget for å passe min "garderobes" former og uttrykk, men oppskriften gir rom for å justere bredder og lengder etter dine egne behov. Ikke bare din kropp, men hva du planlegger å ha under eller over. Skal genseren være like lang som T-skjorten eller ikke? Skal jakken være kort og nett til skjørtet eller nedenfor stussen til buksene? Det følger med skisseark du kan lage egne notater på, så du holder oversikten over egne veivalg.

Oppskriften gir deg mulighet til å spesifisere plagget etter dine mål. Et målskjema viser lengder og bredder til hver størrelse. Om du vil definere deg som M, så kan allikevel en størrelse ned eller en opp være riktig i forhold til hvilket utrykket du er ute etter. 

Strikkes Toby kort og "liten" i forhold til hva du pleier, så er den nett til kjoler og skjørt. Den blir nesten litt 40-50 tallsnostalgisk i uttrykket. Strikker du den litt større, så blir den tøffere og mer avslappet. Jakken kan da passe fint over ledige T-skjorter når den har rette nederkanter.



Jeg har valgt å bruke Tinde pelsull og Sol lamull fra Hillesvåg ullfabrikker i disse plaggene. Pelsullen har utrolig fine, naturlige nyanser og med den helt ensfargede lammullen skapes det en fin dynamikk i teksturen. 

Når alt garnet er melert er det fint å veksle mellom svake og sterke farger som jeg har gjort i den grønne jakken. I de blå plaggenen er fargene likere i styrke, men der ser du hvordan melert og ensfarget spiller på lag.

Garnet kan oppleves som grovt og stikkete for noen. I bruk, når kroppen får varmet opp ulla, så synes jeg dette avtar. Du burde allikevel være oppmerksom på dette når du handler inn garn. Så lenge garnet er i ull og passer til strikkefastheten, så kan du velge andre garntyper som er snillere i overflaten.



Alle plaggene er strikket ovenfra og ned med raglanserme. Halset er ringet og oppskriften gir deg muligheten til å velge den type avsluting du ønsker, ribbestrikket eller rett med fold. 

Når genseren er strikket med fold, så er det også lagt ut litt i sidene så plagget får en tydeligere A-fasong. 

Genseren er enklest å strikke da den strikkes på rundpinne hele veien og det er bare horisontale fargeskifter. Jakkene er noe mer krevende da det strikkes glatt fram og tilbake, og det er hele fargefelt. I mine eksempler er det bare bakstykket som har en annen farge. Men med samme prinsipp kunne også forstykkene og ermene hatt sin egen farge.

Mer om dette i neste oppskrift!! Håper dette inspirerte og at du vil svinge deg rundt med pinner og garn. Oppskrift på Toby jakke finner du her, og oppskrift til Toby genser finner du her. Begge oppskriftene inneholder framgansmåte for både rett- og ribbestrikkede kanter.


LYKKE TIL!

Mette